Sağlık Köşesi / Safra Kesesi Ameliyatında Hiç İz Bırakmayan Yöntem

SAFRA KESESİ AMELİYATINDA  HİÇ İZ BIRAKMAYAN YÖNTEM: SILS

 Günümüzde pek çok ameliyat laparoskopik cerrahi denilen kapalı yöntemle yapılabilmektedir.  Laparaskopik cerrahi, yakın geçmişe kadar yaygın olarak sadece safra kesesi ameliyatlarında uygulanırken, günümüzde  akut apandisit, fıtık, safra kesesi, reflü, morbid obesite başta olmak üzere karın içindeki neredeyse bütün cerrahi  hastalıklarda , pekçok merkezde yaygın olarak kullanılmaktadır.  Kapalı  ameliyatlar açık ameliyatlara göre  komplikasyon oranının düşük olması, ameliyat sonrası ağrının daha az olması, işe dönüş süresinin da kısa olması ve daha iyi estetik sonuçlara sahip olması nedeniyle hem hastalar hem de cerrahlar tarafından tercih edilmektedir.
Cerrahların kapalı ameliyatlardaki tecrübelerinin artması ve teknolojideki gelişmeler , artık bu ameliyatların tek bir kesiden yapılabilmesini mümkün kılmıştır.
 SILS yöntemi (single incision laparoskopic surgery) olarak adlandırılan bu yöntemde, göbekten girilen açılı laparaskopik aletlerle işlem gerçekleştirilmektedir.  Göbek deliğinin içinde kalan minik bir kesi yapılmakta , buraya özel bir port yerleştirilmektedir. Portun içinden girilen trokar ismi verilen tüneller vasıtasıyla girilen yeni kuşak teknolojik aletlerle operasyon gerçekleştirilmektedir.
         Yara izi  göbek deliğinin içinde kaldığı için dışarıdan bakıldığında fark edilmemektedir.  Dünyada İlk olarak 2007 yılında uygulanmaya başlanan bu yöntem , giderek yaygınlaşmış, ülkemizde de safra kesesi ile birlikte daha pek çok ameliyatta kullanılır olmuştur. Normal klasik kapalı yöntem ameliyatlarında karın duvarında  3-4 delik açılırken , bu yöntemde göbek içinde kalan tek delik uygulandığından , ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta ve estetik açıdan daha mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Hastalar, opresyon sonrası ilk gün  taburcu edilmekte ve daha az ağrı ile daha kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilmektedirler.

Copyright © 2011 Tüm Hakları Özel EGM Hayat Hastanesine Aittir
Tel: (0422) 325 32 32 Faks: (0422) 324 60 80