Sağlık Köşesi / Normal Doğumda Yeni bir Dönem

NORMAL DOĞUMDA YENİ BİR DÖNEM

Heyecan içinde bebeğinizin doğumunu bekliyorsunuz ama kafanızın içinde hep aynı soru: Normal doğum mu? Sezaryen mı? Çevrenizdekilerin tecrübeleri ,kendi endişeleriniz,doktorunuzun önerileri hepsi  biribirine karışmış durumdadır.Çoğu çiftler yakın çevrelerinin etkileri altına girmekte ya da yanlış bilgilere ulaşabilmektedirler.

Normal  doğum da sezaryen da birer doğum şekli olup birbirinden üstün değillerdir.Her iki doğum şeklinin de kendine has avantaj ve dezavantajları vardır.Doğum şekline ,36-37. Haftalar civarında doktorun anne adayını değerlendirmesi ve çiftlerle gerçekleşecek karşılıklı konuşma sonrası karar verilmeli, herhangi bir doğum şekli konusunda  ısrarcı olunmamalıdır.Normal doğum mu sezaryen mı olacağınız konusunda size uygun en doğru bilgiyi sizi aylardır takip eden,artık bir yakınlık derecesine ulaştığınız doktorunuzdan alabilirsiniz.

Günlerce çekilen sancılar, iç dikişler, dış dikişler, sonrasında yaşanan sıkıntılar, ve geceleri uykunuzu kaçıran kâbuslar! Sonrasında “ Aaaa, ne gerek var ameliyata, normal doğur! “ Bu işte bir terslik var. Normal doğum denen vajinal doğumun çoğumuzun kafasında yer etmiş bu felaket görüntülerine alternatif olan sezaryen operasyonu ise başka korkuları beraberinde getirmektedir; “Ya bayılıp tekrar ayılamazsam ?”, “ Sonuçta bu bir ameliyat ve her ameliyatın riskleri vardır! ´´, “ Kontrolü tamamen kaybedeceğim ve bebeğimi herkesten sonra ben göreceğim! “ ‘’ Ayağa kalkamayacağım,bebeğime bakamayacağım’’ gibi.

Vajinal doğumla ilgili en çok yaşanan korku ve endişeler arasında, öncelikle doğum esnasında çekilecek ağrının şiddetine dayanamama korkusu, yabancı bir ortamda yalnız ve çaresiz kalma, bebeğin başına kötü bir şey gelme riski, doktora ya da hastaneye ulaşamama  olasılığı sayılabilir.

Şüphesiz ki ,ne şekilde doğum yapmış olursa olsun, her kadın doğum sırasında bir miktar ağrı çekecektir. Kimse doğumun kolay olacağını yüzde yüz garanti edemez; yine de “epidural anestezi” gibi modern yöntemlerle günümüzde özellikle ağrıyla başa çıkma konusunda annelere oldukça yardımcı olunabilmektedir. Bu yöntemle anne doğumuna aktif olarak katılabilmekte ve daha az ağrı çektiği için daha az yorulup, doğum sonrası da daha çabuk toparlanabilmektedir.

Artık gelişen teknolojiyle birlikte daha girişimsel olmayan yöntemler in arayışına geçilmiş ve normal doğumu cazip kılacak metodlar  hayata geçirilmiştir. Bunlar arasında en çok ilgiyi çeken ,son 1 yıl içinde gerek yurt dışında gerek ülkemizde uygulanmasıyla yüz güldürücü sonuçlarıyla Obstetrik(doğum) jeli olmuştur.

Obstetrik jel doğum eylemi sırasında uygulanan ,anne ve bebek için doğumu kolaylaştıran bir tedavidir, doğum kanalındaki kayganlığı attırıp,sürtünme kuvvetlerini azaltarak hem ilk doğumlarda hem de tekrarlayan doğumlarda tercih sebebidir.Alerjik olmayan steril yapısı ile tüm müköz membran yapılar ve gözde her hangi bir hasara neden olmamaktadır.Doğum eyleminin başından itibaren uygulanacak olan obstetrik jel ,hem rahim ağzının açılma aşamasını ,hem bebeğin iniş evresini %30 oranında hızlandırmaktadır.Doğum sırasında meydana gelebilecek ileri derece perine yırtılmaları ve epizyotomi ihtiyacını da ileri derecede azaltmaktadır.

Normal doğumun popülarize edildiği bu günlerde bu doğum şeklinin hem anne adayı hem de doğumu yaptıracak ekip için daha konforlu  ve güvenli olması açısından obstetrik jelin büyük bir fayda sağlayacağı inancındayım. En azından normal doğum eylemi sırasında yaşanması olasılık dahilinde olan sıkıntılardan sancı veya ağrı kısmını bertaraf etmek normal doğum sayılarının artması adına bizler için büyük bir   adım olacaktır kanısındayım. Bütün bebek bekleyen annelere sağlıklı  rahat doğumlar diliyorum.

 

Copyright © 2011 Tüm Hakları Özel EGM Hayat Hastanesine Aittir
Tel: (0422) 325 32 32 Faks: (0422) 324 60 80